сряда, 29 декември 2010 г.

Коледни и новогодишни поверия


Ако не ви се работи вече трети ден – то значи първо е сряда, второ е третият ден след коледните празници и трето е три дни преди нова година.

Ако не сте на маса, с опряни лакти и най-тежкото, което имате за вдигане, е пълна чаша (не се уточнява с какво) – то значи сте на работа.

Ако сте на работа по това време на годината, а не с навряна глава в тоалетната чиния(като всички нормални хора) – то значи сте държавен служител.

Ако са ви отказали отпуска за новогодишните празници, ако в последните дни на годината пишете само отчети, ако колегите ви дразнят непрекъснато и (без)причинно – то не само сте държавен служител, но и знаем къде работите.

Ако въпреки отказаната отпуска, не сте си взели болничен, защото си въобразявате, че сте съвестни – това нищо не значи. Просто не може да ви се помогне изобщо (не само сега, а и занапред).

Ако по време на коледните и новогодишните празници сте спрели с тренировките и физическите натоварвания, то значи има надежда (за вас, не за спорта...)

Ако прекарате коледните празници, пеейки песнички за Рудолф и първия сняг – значи се вдитенявате (няма страшно, като пубертет с обратен знак е....)

Ако от коледното парти имате снимки, които ще ви е срам да покажете на децата и на внуците си – значи купонът е бил на ниво. Браво!

Ако ще празнувате новогодишните празници с приятели, извън града, с домашно приготвена храна и много вино за изпиване – значи че умеете да взимате много добри, мотивирани решения. Вие сте зрял и отговорен човек и може да се разчита на вас.

Ако след новогодишанта вечер, този, с който се събуждате не иска да си ходи и настоява да му кажете нещо топло (най-походящият отговор е :”Чаааай”), значи това е сериозното ви гадже/жена ви/съпругът ви/майка ви...опааа, това беше друго поверие....

Весела Нова година!

сряда, 22 декември 2010 г.

The Ghost of Christmas past

And when I dream my Christmas dream
It's You I' am dreaming of
For You - The Only One I want
The One I've always loved...

Мислех си, че всичко съм изхвърлила вече. Намерих я случайно, между другите боклуци, наводнили личното ми пространство. Такава една – банална, много лигава, твърде коледна и съвсем не като по моя мярка.
Към тогавашния момент, текстът беше подбран идеално – бавно и методично започна да става ясно, че „всичко било е насън...”, както се пее в онази хубава песен.
И затова не ми стана скъп спомен.
Стана такъв, който трябва да имаш. Да си го трупаш към другата купчина на непотребните, закъснели и много чувствени признания, които не ти служат за нищо. Тези признания, които, ако имаш достатъчно здрава храносмилателна и нервна система, трябва да вадиш от време на време от прашните им опаковки. Да ги сложиш някъде, където да ти избождат очите за известно време. И гледайки ги, да си набиеш хубаво в главата как (въпреки тях) се случват нещата.
Особено ако те е завладяла поредната доза оптимизъм.
Особено коледен!
Така минават годините, с товарът на спомените...и остаряването не е процес само с външно проявление.
А картичката стои там - част от миналото, което, ако му се позволи, ще изяде настоящето. Или поне ще се опита.
Затова за миналото – или хубаво, или...
Никога съм не съм му имала доверие, между другото. Прекрасно е, точно защото е минало.

четвъртък, 21 октомври 2010 г.

The perfect (s)EX

Колко са по-бивши чувствата, толкова е по-страхотен секса.
Нещо невярно ли казах? Eдва ли...
В днешния високо-технологичен и много напредничав 21 век, разбирането за „бивши”-те неща е крайно недифинирано.
Както модата, която се върти на принципа на виенското колело, така и други разни категории, пък било то и чувствени, нямат давност.

Колкото по-отдавна се познаваме, колкото по-малко лични контакти (освен креватни) сме имали, толкова по-добре. И за секса, и за след секса.
Винаги можем да подновим нещата, пък било то и само за една нощ. Даже по-добре. После винаги може да си тръгнем – чао, до следващия път, обаждай се...
Отиваме си бързо, както и сме дошли, между няколко задачи и важни цели за превземане. Няма сълзи, няма обяснения – ставаме бързо бивши, без да сме били настоящи. И водим добронамерения, малко превзет диалог на перфектните бивши – възпитани и лустрирани до повредения мозък на крехките си кости. И дори се чувстваме нормално...

Как се получи това? Кога започнахме да си играем на толкова безчувствени? Кога се превърнахме в най-големите циници, които вечер хапят възглавницата, за да не заплачат, пият антидепресанти и пазят надълбоко малкия си порцеланов свят от изгубени илюзии...

Поколението, което си топли яденето на микровълнови печки, работи на същия принцип и с чувствата си – претопля ги бързо и рязко, те стават готови за консумация и след това изстиват достатъчно бързо, за да не се предизвика опасно парене.
Същото поколение, което мисли, че скайп е най-голямото семейство, и се бори да има повече приятели и безсмислени активности, но само във фейсбук.
Поколението на изкуствените заместители в храните..и навсякъде другаде.
Хората, които живеят в бъдещето, без да са познавали миналото.
Децата на прехода във всякакъв смисъл.
Красивите опаковки и празните души.
Формата без съдържанието.
Ние сме тези, които винаги изтриваме хисторито. И понякога (ама само понякога) оставяме едни кукис – ей така, за разнообразие.
Перфектните дезертьори.

понеделник, 20 септември 2010 г.

Прочетено и запомнено

"Пашминоженен. Приятел, с когото си ходила, но сега е женен, с деца, който иска да му бъдеш подръка като спомен от стария живот, но те кара да се чувстваш като луда яловица, въобразяваща си, че викарият е влюбен в нея."

(из "Дневникът на Бриджет Джоунс - на ръба на разума" от Хелън Филдинг)

петък, 20 август 2010 г.

Нещо за четене

Цитати от „Портретът на Дориан Грей” – Оскар Уайлд


„Всъщност, изкуството отразява онзи, който го възприема, а не животът.”

„Постъпваш глупаво, защото само едно нещо на света е по-лошо, отколкото да те одумват, и то е да не те одумват”.

„Но красотата, истинската красота, свършва там, където започва интелектуалното изражение.”

„Нещо съдбовно тегне над всяка физическа и интелектуално извисеност, която в хода на историята сякаш насочва колебливите стъпки на кралете. За предпочитане е човек да не бъде различен от себеподобните си. На тоя свят най-добре живеят грозните и глупавите. Те седят спокойно и наблюдават играта. Не знаят що е победа, но пък име спестена горчивината на поражението. Живетя тъй, както всички ние трябва да живеем – безразлични, равнодушни и необезпокоявани. Не носят гибел на другите, нито ги застига беда от чужда ръка. Твоят аристократичен произход и богатството ти, Хенри; моите умствени способности, каквито и да са те – моето изкуство, независимо от неговите достойнства; красотата на Дориан Грей – всички ние ще се измъчваме заради онова, което боговете са ни дали, ще страдаме ужасно.”

„- ....С времето заобичах потайността. Тя сякаш е единственото нещо, което може да направи съвременния живот загадъчен или пленителен. Достатъчно е човек да потули нещо най-обикновено и то става прекрасно...Предполагам, смяташ ме за ужасен глупак?
- Съвсем не - отвърна лорд Хенри. – Съвсем не, драги ми Базил. Ти, изглежда, забравяш, че съм женен, а една от прелестите на брака е, че той прави живота в лъжа абослютно необходим за двете страни. Аз никога не знам къде е съпругата ми, а тя никога не знае какво правя аз. Когато се срещнем – случва се от време на време, за да вечеряме заедно навън или да посетим херцога, - ние си приказваме невероятни и най-нелепи истории, с възможно най-сериозни физиономии.
В това отношение съпругата ми се справя много добре, всъщност далеч по-добре, отколкото успявам аз. За разлика от мен, при нея не е имало случай да обърка имената на хората, с които е била. Но хване ли ме в лъжа, изобщо не вдига скандал. Понякога изпитвам желание тя да излезе от кожата си, да го стори; но тя само ме взема на присмех.
- Неприятен ми е начинът, по който коментираш семейния си живот, Хенри – отбеляза Базил Холуорд, пристъпвайки към вратата на градината. – Смятам, че в действителност ти си отличен съпруг, но изпитваш ужасен срам от своите добродетели. Ти си необикновен човек. Всякога говориш безнравствено и никога не постъпваш безнравствено. Твоят цинизъм е само поза.
- Да бъдеш естествен, е просто поза, и то най-досадната поза, която ми е известна – изсмя се лорд Хенри.”

„После..всъшност не знам как да ти го обясня. Нещо сякаш ме предупреди, че съм на прага на ужасен прелом в живота си. Изпитах странното усещане, че съдбата ми е подготвила най-прекрасните удоволствия и възможно най-изтънчени страдания. Уплаших се и понечих да изляза. Ала не съвестта ме тласна към това, а някакъв загадъчен страх. Разбира се, този опит за бягство не ми прави чест.
- Съвестта и страхът в действителност са едно и също нещо, Базил. Съвестта е официалното име на страха, неговата форма. Това е всичко.”

„- Смехът не е лошо начало за едно приятелство и определено е най-добрият му завършек – отбеляза лордът, късайки листенца от нова маргаритка.
- Ти не разбираш какво е приятелството, Хенри – прошепна Халуорд, поклащайки глава. – Не знаеш и какво е неприязън. Ти харесваш всички, тоест, безразличен си към всички.
- Колко си несправедлив! – възкликна лорд Хенри, побутна шапката си назад и вдигна поглед към облачетата, подобни на гранки лъскава бяла коприна, които плуваха в тюркоазеното небе. – Да, ужасно си несправедлив! Отношението ми към хората в никакъв случай не еднакво. Аз подбирам приятелите си по приятната външност, познатите си по дория им нрав, а враговете си заради острия ум. Доста трудно е да пресяваш съвсем точно неприятелите си. Сред враговете ми няма глупаци. Всички те са достатъчно интелигентни и съответно всички те ме ценят.”

„..по принцип сме неспособни да приемаме у другите хора недостатъците, които притежаваме сами.”

„А ценността на дадена идея няма нищо общо с искреността на човека, който я предлага. Всъщност, най-вероятно колкото по-неискрен е човек, толкова по-голяма интелектуална стойност ще притежава идеята, понеже в цитирания случай тя няма да бъде преиначена от неговите желания, нужди или предрасъдъци. Аз обаче не възнамерявам да разисквам с теб поличитески, социологически или метафизически теми. Предпочитам хората пред принципите, а най-много от всичко на света обичам хората без принципи.”

„...В такива моменти започвам да мисля, че съм отдал цялата си душа на човек, който я възприема като цвете за петлика, накит за задоволяване на суетата му, украшение за летния ден.
- Летните дни имат склонността да се проточват дълго – промърмори лорд Хенри. – Може би ще ти доскучее по-бързо, отколкото на него. Тъжно е, като си го помислиш, но без съмнение Геният винаги надживява Красотата. Това е обяснението за огромните усилия, положени от нас да се образоваме, колкото е възможно повече. В необузданата борба за съществуване искаме да притежаваме нещо дълготрайно, ето защо пълним главите си с най-различни безсмислици и факти, с глупавата надежда да завазим своето място в живота. Високообразованият и отлично информиран човек – ето това е съвременният идеал. А умът на високообразования човек е нщо ужасно: като антикварен магазин, пълен с неоправдано скъпи, уродливи и прашни вехтории. И все пак, мисля, че ти първи ще се отегчиш. Един ден ще погледнеш твоя прияте ли чертите му ще ти се сторят нехармонични, или ще те подразни цветът на кожата му, или пък нещо друго. Дълбоко в душата си ти горчиво ще го упрекваш и определено ще мислиш, че той се е отнесъл зле с теб. При следващото му гостуване поведението ти ще бъде пределно хладно и равнодушно. Което ще бъде много жалко, защото в теб ще настъпи промяна. Това, което ми разказа, прозвуча много поетично, бих го определил като роман за изкуството, а в подобни случаи най-лошото е, че след преминаването на романтикаа човек се оказва още по-неромантичен.
- Не говори така, Хенри. Докато съм жив, образът на Дориан Грей ще ме владее. Не можеш да изпиташ същото, което чувствам аз, защото си прекалено непостоянен.
- Ах, драги ми Базил, именно затова мога да го почувствам. Верните в любовта признават само тривиалната и страна. На неверните са отредени великите и трагедии.”

„- Не съществува добро влияние, господин Грей. От научна гледна точка всяко влияние развращава.
- Защо?
- Защото да влияеш накому означава да вселиш душата си в неговата. Той вече не е способен да мисли самостоятелно или да гори с пламъка на собствените си неподправени страсти. Добродетелите му престават да бъдат истински за него, Греховете му, ако на този свят изобщо има грехове, са заимствали. Той се превръша в отзвук на чуждата музика, в изпълнител на роля, която не е била писана за него. Цел на всеки живот е самоусъвършенстването. Да изяви напълно своята същност- ето за какво живее човек. В наше време хората изпитват страх от самите себе си. Те забравят своя най-висш морален дълг – към себе си. Е, разбира се, благотворителността не им е чужда. Те хранят гладните, обличат бедните. Но собствените им души гладуват и са голи. Нашата раса е загубила смелостта си, а може би никога не сме я имали действително. Страхът от обществото, който е основата на морала, страхът от Бога, който е тайната на религията – това са двете ръководни начала за нас. И все пак...
...
- И все пак – продължи лорд Хенри с ниска мелодична интонация и елегантен жест, характерен за него оше от годините му на учене в Итън, - мсятам, че ако човек живее пълноценно и достойно, ако дава израз и форма на всяко свое чувство и мисъл и превръща в действителност всяка своя мечта..вярвам, че светът ще бъде завладян от такъв ободрителен и жизнен порив към радостта, та ние бихме забравили всички болести на средновековието и бихме се върнали към елинския идеал..а навярно дори към нещо още по-прекрасно и богато от елинския идеал. Но даже и най-хранбрият сред нас изпитва страх от себе си. Някогашното самоосакатяване на дивака е преобразувано днес в трагически анахроничното себеотрицание, което помрачава живота ни, Наказани сме заради собствените си самоограничения. Всеки порив, който се стремим да задушим, витае в съзнанието ни, отравя го, Тялото съгрешава веднъж и се избавя от своя грях, защото самият акт на прегрешение е своеобразно пречистване. След това остава само споменът за наслажданието или изтънченото удоволствие на разкаянието. Единственият начин да надвием изкушението, е да му се поддадем. Всеки опит за съпротива носи душевни терзания, мъчителен копнеж по забраненото и влечение към онова, което, поради измислени от нас чудовищни закони, сме приели за възмутително и престъпно. Известно е, че най-великите събития на света се осъществяват в съзнанието ни. И пак там, в нашето съзнание и единствено в него, биват извършвани най-тежките грехове на този свят.”

„Няма по-целебно нещо за душата от сетивата, а от сетивата може да изцели само душата.”

„Истинската загадка на този свят се крие във видимото, а не в невидимосто.”

„-Винаги ли! Това е ужасна дума. Разптрепервам се, щом я чуя. Жените я употребяват с огромно удоволствие. Те опошляват всяка романтична страст, опитвайки се да и придадат продължителност до гроб. А и отгоре на всико тази дума е изпразнена от съдържание и безсмислена. Единствената разлика между прищявката и вечната любов е, че прищявката трае малко по-дълго.”

„Обожавам простите удоволствия – отвърна лорд Хенри. – Те са последното убежище за сложните характери. Но не обичам сцените извън театъра.”

„-Колко много шум вдигат хората около верността! – възкликна лорд Хенри. – Но дори, когато човек обича, верността се явява по-скоро физиологичен проблем. Тя няма нищо общо с желанията и волята ни. Младежите искат да бъдат верни, а не могат, старците искат да изневеряват, а не могат. Това е всичко.”

„...В наше време младите си въобразяват, че парите са всичко.
- Да, а когато остареят, вече са напълно убедени в това.”

„ Ползата от емоциите е, че те ни отклоняват от правилния път...”

„- Човечеството се взема твърде насериозно. Това е неговият първороден грях.”

„...- За да си възвърне младостта, човек трябва да повтори своите някогашни безумства.
- Възхитителна теория! – ахна херцогинята. – Непременно трябва да я приложа на практика.
- Опасна теория! – процеди сър Томас през стиснати устни.
Лейди Агата поклати укорително глава, но не успя да скрие усмивката си. Господин Ърскин слушаше внимателно.
- Да, това е една от най-големите тайни на живота – продължи лорд Хенри. – В наше време повечето хора умират в резултат на някакво противно, криворазбрано благоразумие и твърде късно осъзнават, че единственото, за което не бива да съжаляват, са собствените им грешки.
Всички присъстващи се засмяха.”

„-Дориан, никога, просто никога не вземай за съпруга жена със сламеноруса коса – посъветва го той, след няколко всмуквания от цигарата.
- Защо, Хенри?
- Защото са ужасно сантиментални.
- Но аз обичам сантименталните хора.
- Изобщо не се жени, Дориан. Мъжете се женят от скука, а жените се омъжват от любопитство. И едните, и другите остават разочаровани.
- Едва ли някога ще се оженя, Хенри. Прекалено влюбен съм. Това е един от твоите афоризми. Прилгам го на практика, както и всичко друго, което ти говориш.
- В кого си влюбен? – попита след кратка пауза лорд Хенри.
- В една актриса – отвърна Дориан Грей и се изчерви.
- Твърде банално като начало – сив рамене лорд Хенри.
- Не би говорил така, ако я видиш, Хенри.
- Коя е тя?
- Нарича се Сибил Вейн.
- Никога не съм чувал за нея.
- Все още никой не е чувал за нея. Но един ден ще чуят всички. Тя е гениална.
- Драги младежо, разбери, че гениални жени няма. Жените са декоративен пол. Те никога няма какво да кажат, но го казват очарователно. Жените олицетворяват тържеството на материята над разума, точно както ние мъжете олицетворяваме тържеството на разума над морала.
- О, как може да говориш подобни неща, Хенри?
- Драги ми Дориан, това е самата истина, повярвай ми. Понастоящем се занимавам с изучаване на жените, от което следва, че ги познавам добре. Предметът не е толкова труден за изучаване, колкото предполагах в началото. Уставноивх, че жените в края на краищата се делят на две категории – обикновени, тоест безцветни, и шарени, тоест изрисувани. Обикновените или безцветните жени са много полезни. Ако искаш да си спечелиш репутацията на почтен човек, достатъчно е само да заведеш на вечеря една обикновена, но безцветна жена. Жените от втората категория са извънредно очарователни, но допускат една сериозна грешка. Подчинени на стремежа да изглеждат по-млади, те се рисуват. Нашите баби гримирали своите лица, за да могат да се представят като занимателни и остроумни събеседнички. Rouge и esprit са били неразделни в онези времена. Днес, за съжаление, това е минало. Успее ли една жена да направи така, че да изглежда с десет години по-млада от дъщеря си, тя е напълно удовлетворена. А що се отнася до интересните разговори, в цял Лондон едва ли има пет жени, с които си струва човек да говори, и за две от тях е недопустимо да бъдат приети в порядъчно общество.”

„- Не се смея, Дориан. Или по-точно казано, не се смея на теб. Ала недей да говориш, че е най-голямата любов в твоя живот. По-добре кажи, че е първата любов в твоя живот. Ти винаги ще бъдеш обичан и винаги ще бъдеш влюбен в любовта. La grande passion е привилегия на хората, които нямат какво да правят. Това е единственото предназначение на безделните класи във всяка страна. Не се страхувай. Очакват те възхитителни преживявания. Това е само началото.
- За толкова повърхностен и празноглав ли ме смяташ? – гневно възкликна Дориан Грей.
- Напротив, смятам те за много сериозен и разумен млад човек.
- Какво имаш предвид?
- Драги младежо, всъщност истински повърхностни и празноглави са хората, които обичат сам оведнъж в живота си. Онова, което те определят като вярност и преданост, за мен е привична летаргия или липса на въображение. За емоционалния живот верността в любовта е същото, което е за духовния живот постоянството в убежденията – чисто и просто признание за безсилие, за поражение. Вярност! Някой ден трябва да се заема с анализа на този феномен. Несъмнено верността включва изисотреното чувство за притежание, за собственост. Тъй много са нещата, които бихме захвърлили, ако не се страхувахме, че други хора могат да ги приберат.”

„ В началото, когато човек се влюби, той винаги започва със самоизмама, а в края винаги мами другите. Именно това хората наричат любов.”

„Ти, Хенри, неведнъж си ми казвал, че не принципите, а индивидуалностите са движещите сили на всяка епоха.”

„Съществуват отрови, които са толкова неуловими, щото изучаването на техните свойства е възможно само ако лично се подложиш на гибелното им въздействие. Някои зарази са толкова странни, че ако сиакш да разбереш природата им, трябва да ги прихванеш и преболедуваш. Ала отплатата е неизмерима!....Никоя цена не е прекалено висока за едно ново усещане.”

„Житейският опит няма никаква етическа стойност. Това е само названието, което хората дават на собствените си грешки.”

„- Не мога да повярвам. Дориан е прекалено здравомислещ, за да направи такава глупост.
- Дориан е прекалено умен, за да не прави глупости от време на време, драги ми Базил.”

„- Аз никога нищо не одобрявам, нито порицавам, защото това е проява на нелогично отношение към живота. Не сме дошли на този свят, за да се кичим с нравствените си предубеждения. Изобщо не обръщам внимание на казаното от невзрачните хора и никога не се бъркам в делата на чаровниците. Ако някой ми направи неотразимо впечатление, кактовто и начин на изява да избере този човек, ще го приема с истински възторг....Знаеш, че не съм привърженик на брака. Най-неприятната от отрицателните му черти е, че прави мъжа безкористен и себеотрицателен. А безкористните, неероистичните хора са просто скучни, безинтересни, Лиспва им индивидуалност. Все пак съществуват определени характери, които бракът дооформя и прави по-сложни. Те запазват собствения си егоизъм и същевременно прибавят към него множество други егоцентризми. Вече са принудени да водят повече от един живот. Стават по-високо организирани, а да бъдеш високо организиран, предполагам, е смисълът на човешкото съществуване. Освен това, всяко преживяване е ценно, а независимо какво говорят хората за брака, той определено е преживяване и обогатява човешкия опит.”

„- Жените са очарователно практични, много по-практични от нас – прошепна лорд Хенри. – В подобни положения ние често съвсем забравяме да споменем за брак, но те винаги ни го припомнят.”

„-... Наслаждението е изпитание, на което ни подлага Природата, неин знак за одобрение. Когато сме щастливи, ние винаги сме добри, но когато сме добри, невинаги сме щастливи.
- Но какво разбираш под „добър”? – разпалено запита лорд Холуорд.
- Да бъде добър, означава да живееш в хармония със себе си – отвърна лорд Хенри, докосвайки с тънките си бледи пръсти столчето на чашата. –Противоречието настъпва тогава, когато човек е принуден да живее в хармония с другите. Няма по-важно нещо от собствения живот. Що се отнася до живота на околните, ако човек поиска да играя ролята на моралист или пуританин, той може да парадира пред ближните си със своите нравствени възгледи, но изобщо да не се придържа към тях. Освен това Индивидуализмът всъщност има по-висша цел. Да приемеш нормите на своето време, ето в какво се състои съвременният морал. А за мен възможно най-долната проява на безнравственост е когато един културен човек приеме нормите на своето време.
- Но ако човек живее само за себе си, Хенри, той обикновено плаща жестока цена за това – отбеляза художникът.
- Да, в наше време за всичко плашаме твърде скъпо. Според мен истинската трагедия на бедните е, че могат да си позволят единствено себеотрицанието. Красивите грехове, както и повечето други красиви неща, са привилегия на богатите.
- Плаща се и по друг начин, а не само с пари.
- По какъв друг начин, Базил?
- О, например с угризения на съвестта, със страдания, със..да речем, със съзнанието за морално падение.
- Скъпи приятелю, средновековното изскуство е възхитително, но средновековните емоции отдавна са изживели своето време –сви рамене лорд Хенри. – Разбира се, те могат да бъдат използвани в белетристиката. Но, както е известно, едиствените изразни средства, прилагани донякъде успешно в белетристиката, са предимно стилистичните похвати, които в живота отдавна са излизли от употреба. Повярвай ми, цивилизованият човек обикновено не изпитва дори наченки на разкаяние за вече изживяно наслаждение, а нецивилизованият изобщо няма представа какво е наслаждение.
- Аз знам какво е наслаждение! – възкликна Дориан Грей. – Това е да обожаваш някого.
- Определено много по-приятно, отколкото да бъдеш обожаван – отвърна лорд Хенри, доакто си избираше плодове. – Страшно досадно е да бъдеш обожаван. Отношението на жените към нас е същото, каквото е отношението на човечеството към неговите богове. Те ни обожават и непрекъснато ни досаждат с различни претенции към нас.
- Бих казал, че това, което искат от нас, те вече първи са ни го дали – сериозно прошепна младежът. – Те пробъждат у нас Любовта. И смятам, че имат право да искат същото в замяна.
- Чиста истина, Дориан! –възкликна Холоурд.
- На този свят няма чиста истина – възрази лорд Хенри.
- Но това е вярно – настоя Дориан. – Трябва да признаеш, Хенри, че жените даряват на мъжете златото на живота си.
- Напълно възможно е – въздъха лорд Хенри. – Но после неизменно искат да си го вземат обратно във вид на дребни монети. Това е неприятното. Жените, както е казал един остроумен французин, ни вдъхновяват да започнем да създавам шедьоври, но все ни пречат да си осъществим докрай.
- Ти си ужасен, Хенри! Просто не знам защо те харесвам толкова много.
- И винаги ще ме харесваш – отвърна лорд Хенри. – Ще пиете ли кафе, приятели?”

„Тайната на вечната младост е да не се поддаваш на неприятните емоции.”

„- Да-извика, - ти уби любовта ми! Преди разпалваше въображението ми. Сега не можеш да събудиш дори любопитството ми.”

„Добрите намерения са безполезни опити за намеса в законите на науката”.

„Ах, тази отвратителна женска памет! Какво ужасно нещо е тя! И каква всеобхватна интелектуална ограниченост и застой разкрива! Трябва да сме възприемчиви към багрите на живота, но да ги помним в подробности, е напълно безсмислено. Подробностите винаги са пошли.”

„Веднъж цял сезон носих в бутониерата си само теменужки, в знак на своеобразен художествен траур по едно увлечение, което не искаше да умре. В края на краищата, то все пак умря. Вече съм забравил какво предизвика смъртта му. Струва ми се, че предложението на дамата да пожертва целия си свят за мен.
...Единственото очарование на миналото е в това, че е минало.”

„ – Интересно защо хората говорят такива глупости за щастливите бракове! – възклина лорд Хенри. – Един мъж може да бъде щастлив с която и да е жена, стига да не я обича!”

„- Харесвам мъже с бъдеще и жени с минало.”

„ -...Всички хубави шапки се правят от нищо.
- Както и всички добри репутации, Гладис – вметна лорд Хенри. – Представиш ли се на висота, си спечелваш врагове. Достатъчно е човек да бъде посредствен, за да стане популярен.
- Но не и сред жените – отбеляза херцогинята, поклащайки глава. – А е всеизвестно, че светът се управлява от жените. Ние не понасяме посредствеността, уверявам ви. Както е казано, ние жените обичаме с ушите си, а вие мъжете обичате с очите си, ако изобщо сте способни да обичате.”

„- Скъпи приятелю, ти започваш да морализираш и да ме поучаваш. Скоро като ново покръстен ще тръгнеш сред хората да клеймиш греховете, които са ти омръзнали...
Навярно Гладис ти е омръзнала? Така и си мислех, че ще се получи. Прекомерното и остроумие действа на нервите...”

неделя, 1 август 2010 г.

С тези парчета как да живея...

С тези парчета
как да живея?
Не зная. Не умея.
Резенче ябълка (вярно – обелена),
триъгълник торта
(а свещите – духнати вчера).
Капка любов.
Хапка омраза…
Разкъсана облачност.
Луната е в някаква фаза.
Целувка на спирката
(“Хайде – обаждай се…”)
Утре ли? Веднага ли?
Дробна черта. Запетая.
Част от цялото.
Аз не зная
как да живея така – със парчетата?
Изпарява се капката в жегата.
Задавя ме хапката – голяма е.
Ако отхапя – какво ще остане, а?
Не ми трябва резенче – искам дървото.
И цяла –със свещите! – торта.
И цяла луна.
Единица – вселена.
И всичко – сега.
И – никакво вчера.
С тези парчета
как да живея?
Не зная. Не умея.

С тези парчета
ти как живееш?
Не зная.
Умееш.

Анна Колчакова

вторник, 22 юни 2010 г.

Офисен хумор

Нали сме държавни служители, та все трябва да обръщаме внимание на хората, да се държим любезно, да ги обгрижваме и т.н. - за да са доволни,(а те все са си недоволни де, но това е друга тема).
Та, следвайки тези инструкции и имайки предвид една от функциите си – да дава информация на любознателните хорица, колежката ми онзи ден попадна в следната ситуация.
Влиза наперено един мъж, ама един спретнат, строен, изглежда сякаш ще иска нещо. Тя го посреща любезно с усмивка и пита:
- Вие кого търсите?
- Ами ...(еди кои си)- отговаря той.
- Ами тук няма такива, но ние сме агенция за .....(еди какво си), така че сте на правилното място. Моля седнете.
Посочва му стола, той се настанява и тя все така усмихнато продължава да разпитва:
- Кажете с какво можем да ви помогнем?
- Ами аз идвам да взема пощата....

*
Като звънне телефона ни, по принцип трябва да казваме името на институцията и нашето си име. Ама името ни е толкова дълго, че хората обикновено не го доизслушват, а за твоето собствено име дори ред не идва. И така, онзи ден звъни телефона и аз вдигайки,започвам да рецитирам: „Агенция....”. Отсреща човека не ме доизслушва и почава:
- Аз нали преди малко с вас говорих...та да ви питам пак, че не разбрах...
Аз решавам веднага, че знам кой се обажда – преди 3 минути съм затворила телефона, та сигурно е същият човек и на свой ред и аз го прекъсвам:
- Да, да, и аз щях да ви звъня преди малко, защото единият документ, който сте ми пратили на мейла, не е точно този, за който говорихме...
- Ама аз не съм ви пращал нищо...- възмущава се човекът.
- Е, как да не сте, преди малко говорихме и вие ми пуснахте един сканиран файл.
- Не, не съм!
Няколко секунди взаимно чудене и почти видими мисловни процеси от двете страни на телефонната слушалка.
- Извинете, вие господин.... ли сте? –питам аз.
- Не, аз съм....
Пак чудене- май няма такъв сред тези, които биха могли да ми звъннат.
Човечецът вече явно се нервира, поообясняваме се още малко и накрая се оказва, че той въобще не търси нас......

*
На обучение сме. Малко дълго и отегчително, от онези с по няколко модула и почивки между тях. Лекторите и те вече видимо са уморени и някак си искат да приключат. Затова питат (разбира се с надеждата, че няма да получат отговор):
- Въпроси имате ли? Защото ако няма...
В този момент един колега от задните редове вдига ръка.
- Ами аз ако може да питам, сутринта дето го говорихме това...може ли пак отначало, че не го разбрах...

*
На среща сме с шефовете в централата. Питането е има ли някакви предложения, някакви идеи за подобряване на работата и т.н. Един от колегите взема думата.
-Ами ние обсъдихме тука едно предложение относно почивките от по 15 минути в 10 и в 14 ч. Те така и така се не ползват, и сумарно за седмицата се натрупват около два часа и нагоре. Та мисля, че е редно в петък да речем, след обяд, след 15.00 часа, да затваряме офиса и да правим спортен полуден на някое близко игрище...

петък, 18 юни 2010 г.

Лично творчество

* * *

Да имах малко повече от миг,
във който да ти кажа, че те искам
и да призная, че все пак ще ми тежи
това, което всъщност ме затиска
от както те познавам. И че ти
не си измислен, нито си банален.
Но фабулата детска е почти,
а истинският край е по-реален.
Ще тръгнем някъде един без друг
във две посоки, пълни с очуждение.
Пътеките не ще направят път...
и няма смисъл от това стихотворение...

* * *

Да говорим до утре, да говорим години
и да водим непрестанни словесни войни -
нито аз ще се счупя, нито на теб ще ти мине-
ще се мъчим взаимно и безкрайно - уви!
Ти нима не разбираш, че не съм аз, която
ще върви с теб по пътя и във този живот
аз не искам от тебе да си принца ми нежен,
нито смел и прекрасен, нито умен и лош.
Не желая да имаме тази развързка-
дом уютен и пълен със красиви деца.
И във мене не дреме неразкрита принцеса
с наранена и искаща всичко душа.
Аз съм просто различна и съм малко ужасна.
Не те искам и не чакай да ти кажа защо.
Само знай, че не си мойта приказка - ясно?
Сто години въртим се все в това колело
на приятелства, срещи, усмивки и маски.
Ти си мъж, а пък аз съм си просто жена...
Не разбират мъжете, а и как да им кажеш,
че любов не се проси - просто идва сама...

* * *

Не ми показвай, моля ти се, чак сега,
че имам вече твойто позволение.
Не чакай да се втурна през глава
към тебе в абсолютно невидение
относно мъничката ти, невинничка лъжа -
че си размислил...Чакам да признаеш,
че няма нужда от подобен маскарад.
Не лъжеш мен, а себе си, да знаеш!

понеделник, 14 юни 2010 г.

Мхмммм.....

Ами...всъщност....

Аз съм нощната птица...

Аз съм нощната птица, която
вече няма да идва нощем.
Тук ужасно мирише на лято.
Не ми казвай, че трябва още
някой късно при теб да ляга
и да топли твойте недели.
Умори се от стъпки прага.
Аз си тръгвам оттук - къде ли?
Както винаги - не попита...
Всъщност - нямаше да ти кажа.
Гледай: лудият вънка се скита
и сънува жената от плажа.
Като тръгна, и ти ще сънуваш.
Само няма да си признаеш.
Все едно. Нали нищо не струват
трите точки, довели до края?
Аз отново съвсем се разбъбрих.
С други думи - старата песен.
Ако сбъркам и пак се върна -
помогни ми. Смени си адреса!

Камелия Кондова


....и да ти кажа....

* * *

принце мой, помогни ми, смени си адреса.
телефонният номер смени си. веднага!
аз не съм тъй желаната руса принцеса,
и да знаеш, пантофката много ми стяга.
стига приказки, принце, уморих се от роли.
уморих се да бягам в полунощ всяка вечер.
имам нужда за малко със теб да говоря,
без да бъда във балната рокля облечена.
да ти кажа, че, принце, (ти навярно си знаеш..) -
ти бе моята приказка - първа и вечна.
и какво, че навярно ти днес и нехаеш
и че вече сме толкова тъжно - далечни?
да ти кажа, че цели два века, заключена,
теб сънувах, мой принце.. аз бях твоята роза.
аз отдавна те чаках - точно теб - да се случиш
и да счупиш оковите в сивата проза.

но какво, че си тръгвам, щом после се връщам..
и какво, че пантофката много ми стяга..
днес ме няма. а утре отново е същото.
не разбрах ли - не мога от теб да избягам.


но...

* * *
струва ми се, че още повече губя вярата не в тебе, а в твоята любов, питам се съществувала ли е тя, не е ли била една измама за мен и самоизмама за теб.. но, М., какво да се направи ако ти не можеш да отговориш на обичта ми със същата сила, ако аз не съм за тебе това, което си ти за мене..

недялко йорданов


източник

...и в край на сметка...

Монолог на вещицата

Вечерта въобще не беше синя.
Нямаше цветя и пеперуди.
Аз замествах спящата царкиня
до деня, във който се събуди.
Принцът беше жаден да обича,
а пък тя — безпаметно заспала.
Тъй че се престорих на момиче.
Лесно е — с една магия бяла.
Черните магии ги забравих,
във мига, когато ме погледна.
Знаех — сто години ми остават.
Знаех, че ще бъда предпоследна.
Изведнъж ще ме разлюби, знаех.
И не бих могла да го опазя.
Можех да го удуша накрая,
но ми свърши всичката омраза.
Укротих се. Е, така да бъде!
Да отива и да я целува.
А сега принцесата ме съди,
че мъжът й нощем ме сънувал…

Камелия Кондова

събота, 5 юни 2010 г.

На чисто

Прекрасна предлятна вечер е. Пием джин, духа лек ветрец и наоколо е много зелено.
- И какво ти каза точно тя? - питам така, все едно не си говорим на български. Просто за да съм сигурна, че съм чула правилно.
- Че иска аз да започна на чисто.
- Мхм...- гледам замислено пред мен. Емоционална ебателка в пола. Интересно, интересно... Мъжете много вярват на жени, които ги ебават. Както и обратното.
Сигурно е много хубаво да можеш да живееш така - каквото е било досега - с един мах на вълшебната пръчица, наречена избирателна памет - и пуф.. - няма го. Няма спомени, няма угризения.
Или пък с два маха на заличаващата пръчицата - прамахваш този-онзи...това-онова...сменяш две-три думи...няколко човека...
И почваш на чисто. Като пеленаче.
Животът на трисей и три годишните, които искат да започват на чисто всеки път. Без себе си. Проста да падладейш...
Люлея крака, обути в бели сандали и поклащам замислено глава.
Мирише на лято. И на живот без минало. Долче вита, от където и да го погледнеш...

петък, 21 май 2010 г.

Урок по френски

Говорим си с детето на моя приятелка, докато тя прави кафе в кухнята. Преди това ставаше въпрос как те в детската градина ще учат английски и колко е хубаво да се знаят чужди езици. Приятелката ми усилено ме хвали, че знам и френски. Малкият ме гледа подозрително и изведнъж изтърсва:
- Как е на френски „Франклин”?
- ??!! (аз)
Усетил сериозната пробойна в моите знания, той продължава упорито:
- А как е „Бен тен”? А Тинки-Уинки?
Едва се сдържам да не прихна. Хлапето усеща, че се е получила някаква смешка и заподскачва около мен, припявайки си:
- А как е „Х-мен”, а Хана Монтана, а Спайдърмен.......
Ако мога да перифразирам Камен Донев, идваше ми да отида и пак да я завърша френската гимназия....Ей, на какво ни (или по-скоро НЕ ни)учат в училище...

четвъртък, 20 май 2010 г.

Eternal Sunshine of The Spotless Mind (или Един мозък в две тела (част 2))

[19.5.2010 г. 11:47:35] тя: знаеш ли как да направя един ред от една таблица сив - целия
[19.5.2010 г. 11:49:26] тя: аз разбрах как - остави
[19.5.2010 г. 11:56:50] аз: кое
[19.5.2010 г. 11:56:54] аз: а реда ли
[19.5.2010 г. 11:57:01] тя: да ама аз се сетих
[19.5.2010 г. 11:57:01] аз: ми маркираш го и от кофичката с боята
[19.5.2010 г. 11:57:09] аз: колко си умна господииии
[19.5.2010 г. 11:57:13] аз: :*
[19.5.2010 г. 11:58:17] тя: не е от там но нищо
[19.5.2010 г. 11:58:46] аз: аз като ти приказвам че си умна
[19.5.2010 г. 11:58:52] тя: да бе
[19.5.2010 г. 11:58:59] тя: да не ми се надява човек
[19.5.2010 г. 11:59:16] аз: е как да не е
[19.5.2010 г. 11:59:19] аз: какво ме правиш на луда
[19.5.2010 г. 11:59:21] аз: ей сега пробвах
[19.5.2010 г. 11:59:29] аз: еййй
[19.5.2010 г. 11:59:32] аз: момиченце
[19.5.2010 г. 11:59:39] тя: ми аз го направих от друго място
[19.5.2010 г. 11:59:45] тя: с кофата нещо не стана
[19.5.2010 г. 11:59:47] аз: става
[19.5.2010 г. 11:59:54] аз: маркираш целия ред от числото
[19.5.2010 г. 11:59:57] тя: е значи и ти си умна
[19.5.2010 г. 12:00:02] аз: целия ред от редчето и с кофата
[19.5.2010 г. 12:01:56] тя: ама ти на ексела ли
[19.5.2010 г. 12:02:02] аз: да
[19.5.2010 г. 12:02:04] тя: аз щото на уорда
[19.5.2010 г. 12:02:07] аз: хахахаха
[19.5.2010 г. 12:02:12] тя: хахахха
[19.5.2010 г. 12:02:19] тя: един мозък две глави
[19.5.2010 г. 12:02:24] аз: тооочно
[19.5.2010 г. 12:02:24] тя: аз ти казвам
[19.5.2010 г. 12:02:42] тя: ако се разделим едната от нас ще оглупее тотално
[19.5.2010 г. 12:03:00] аз: (rofl)
[19.5.2010 г. 17:17:32] аз: :*

четвъртък, 13 май 2010 г.

You & me - forever...

Не сме се виждали от две години сигурно. Никак не се е променила, поне външно, въпреки богатия набор от вътрешни неща, които е преживяла. Далеч от мен. Не знам защо така стана – почти всички, които са били около мен преди, сега са надалеч. Все съм си казвала, че това за мен няма значение. Нещата се променят, порастват и ни разделят – и физически, и емоционално. Създаваш нови контакти, нови познанства, понякога и приятелства и си живееш в този вакуум – просто така се случва.
Докато не дойде отново момента да се сблъскаш със сенките от миналото. Ей така, уж на шега, но нещо те хваща за гърлото и те кара да се връщаш назад, назад... И ти става толкова мило и уютно! Говорим си така, все едно никога не сме се разделяли. Увлечени в малкия ни свят на спомени, ходим, хванати за ръка, зяпаме по витрините и се смеем като луди. Както едно време...
Дори не вярвам, че беше толкова отдавна. Живеехме врата до врата. Израснали сме заедно, дето се вика, от бебета. Ставаме сутрин, лягаме си вечер – и през останалото време сме заедно...все заедно...като много странна двойка разделени сиамски близнаци. Бавно формираме света си, откриваме нещата и си измисляме обяснения за тях, имаме си нашите малки тайни, общи смешки и всичко, каквото е съдено да преживее човек в това време от живота си. Безгрижното време на детските и не толкова детски понякога неща.
После се разделяме – аз в едно училище, тя в друго, после аз тук, тя – в чужбина. После губим връзка за известно време, после пак я възстановяваме. Но начина ни на общуване е същият – ето ти мистерия.
Усещам, че и през нея преминават такива мисли. Стоим и пием сокчета със сламки. И си говорим – кой, какво, кога...По-скоро тя говори, аз слушам. Тя има нужда да говори. Там е абсолютно сама, няма приятелки, няма никой. Каквото и да се е случило, го разбирам чак сега.
- Нали разбираш, по скайпа не става...
Разбирам. И ми става още по-тъжно. Изведнъж се превръщам отново в малкото хлапе, с което тя събираше калинки на двора, хранихме бездомните котки, крадяхме смокини и веднъж едва не се убихме от покрива на съседния блок – опитвахме се да върнем едно ранено гларусче на майка му...която едва не ни изкълва очите....
- Да знаеш, че много ми липсваш...
Думите излизат едновременно от нейната и от моята уста.
Човек има нужда от свидетели на живота си. На спомените си. Че тогава и там е било това. Нищо, че няма да се върне. Това са невидимите нишки, които те изграждат. Които те водят по-нататък. Малките късчета чужда памет, които формират живота ти.

От там нататък става все по-лигаво. Типично по женски.
Аз и купувам обици. Тя на мен – блузка с надпис „You & me – forever”.
Лелееее, на път съм да ревна.
Имах среща с детството си.

събота, 8 май 2010 г.

Един мозък в две тела

Петък вечер. Имаме спешна нужда от питие и място със забавлениея. Където и да е то.
Два часа по-късно вече сме на третото питие, шоколад и половина и две пакетчета ядки.
Нямам идея защо жените, когато нещо им е кофти, се тъпчат с шоколад. Ама помага.
- Почти никога не можем да си обясним защо другите постъпват така, нали? А може тяхното разбиране за нещата да е различно от нашето. Може би възприятията ни работят различно... - тя маха възбудено с цигарата - не знам коя подред за вечерта.
Заглеждам я през цигарения дим.
Моята любима приятелка.
Кога ли започна нашата "love story"?
Нямам и най-малката идея. Така е с хубавите неща - много често дори не разбираш как са ти се случили.
Помня само, че аз я харесах веднага.
Тя мен-малко по -късно.
Аз наистина съм трудна за харесване и много лесна за обичане. Само трябва да поискаш да останеш. Никак не се учудих, че ми го каза в очите един ден. Наистина е прекрасно да имаш някой, който те обича - какъвто си.
Сега сме вече на етапа "Зная всичко което и ти знаеш за мен", както го е казал Недялко Йорданов.
Смели сме се заедно, напивали сме се заедно, говорили сме по много за всичко, плакали сме заедно (тя е един от малкото хора,които ме е виждал да плача...).
Допусната е до "черната кутия" без резерви. Само от мисълта каква компроматна война можем да си спретнем един ден ми се свива стомаха. Хубаво е да мога да си правя шеги с това.
-...и много честно забравяме май, че всеки си е някакъв...И тях друга майка ги е раждала...Или пък и аз не знам вече...-продължава тя.
Усмихвам се.
Тя е по-добра от мен.
Може би аз никога не забравям, че имам зъби и ги използвам често.
- Не е до това, че са с други майки. Понякога трябва да приемем, че в дадената ситуация са били чисто и просто прасета...И да не търсим сложните обяснения. Все, в един момент от живота си, всеки е прасе за някой друг. Просто на тях им се случва доста по-често...
Смеем се високо и силно.
- Хайде ела сега да те размажа на билярд.
- А, никак няма да ти е трудно, като имаш предвид с кой ще играеш...
"Размазваме" се няколко часа.
Междувременно играем и Дартс. Тя няколко пъти качва стреличките на покрива на Дартса. Катерим се по столове да ги вземем. Всичко това е съпроводено с много питиета, цигари, нездравословни разсъждения и смях.
Тръгваме си последни от заведението, доста пили и в прекрасно настроение.
- Май не се напихме, а?
- Нищо, другия път...
Една съвсем обикновена момичешка вечер на странното симбиотично наше създание, или както го е кръстила тя - "един мозък в две тела".
Найс, а..?

четвъртък, 29 април 2010 г.

Музика на душата - не по Тери Пратчет



Обичам музиката. Обичам начина, по който променя вътрешния ми свят и може в рамките на няколко минути да ме развесели, разплаче, да ми припомни нещо или да ме накара да разбера какво трябва да забравя.
Винаги съм се чудила как е възможно да се разграничава музиката и звученето от текста на песента. За мен те са едно цяло, симбиоза, която е ненарушима. Рядко ми е възможно да харесам песента като мелодия, а да не обърна внимание на това какво се пее. Ако е на чужд език - търся превод. Нужно ми е да знам, защото иначе това, което има да ми каже песента, остава неразбираемо, а това намалява силно очарованието и насладата, която носят звуците.

Затова харесвам Стинг. Той обръща внимание на нещата. Музиката при него е не само сбор от ноти, подредени правилно, а съвкупност от внушения и послания – които понякога са добре скрити. Нужно е да положиш усилия, за да се добереш до тях, а това прави цялостното чувство още по-приятно.
Такъв беше и случаят с тази песен – Mad about you. Музиката е прекрасна – изключително нежна и тъжна. Музика за душата. Може би затова толкова обичам Стинг – винаги ме докосва много дълбоко, разчувства ме така да се каже на клетъчно ниво, напълно неасоциативно с някакви минали преживявания. Просто магията, която го прави различим от другите – и следователно, много любим.
Та песента е интересна не само заради качествата, които тя безспорно притежава, а заради историята, която е залегнала в основата и.

Това е историята на крал Давид и неговата пагубна любов към една жена, заради която той за малко да загуби всичко останало.
Цар Давид е библейски персонаж, царувал 40 години, от които 7 години е бил цар на Израил и 33 – на обединеното царство на Израил и Юдея. На Давид се приписва авторството на някои библейски книги, смятан е за пророк от юдаизма, християнството и исляма. Това е същият Давид, който убива гиганта Голиат с прашка. Именно това става причина за неговата изключителна популярност.
Как започва неговата тъжна история, която води до грехопадението на този иначе велик мъж – разбира се всичко започва с една жена.

Една вечер, разказва Библията, той видял една много красива жена да се къпе и бил запленен от нея. Разпитал и се оказало, че това е Вирсавия (или както е на староеврейски – Бат Шева, т.е. „дъщеря на клеветата”), която обаче била женена за Урий, един от най-смелите му войници.
По това време Урий бил на поход и цар Давид, който не бил свикнал да се лишава от нищо, пратил хората си да доведат Вирсавия в двореца и заживял в грях с нея.
Тъй като един грях без покаяние влече след себе си други, както една разплитаща се верижка, след време Вирсавия забременяла. А една бременна жена, чийто мъж е далеч от дома – какво по-сигурно доказателство за изневяра. Наказанието за това престъпление било пребиване с камъни.
Ето защо цар Давид си послужил с хитрост. Пратил да повикат Урий от бойното поле, уж за да узнае последните ходове на военните действия. А всъщност идеята му била съвсем проста – след срещата на законния съпруг със съпругата му, раждането на едно дете не би предизвикало никакви въпроси.
Урий наистина дошъл за два дни, само че не се прибрал у дома си и дори не се видял с красивата си съпруга, а спял в двореца, заедно с другарите си. Неговото обяснение било просто – война е, войници умирали далеч от семействата си, и не било подходящо, дори можело да се сметне за срамно, по същото време той да си отиде в къщи, при жена си, където да яде, да пие и да спи с нея.
Така планът не успял.
Следващото звено от веригата на греховете било още по-страшно – Давид изпратил писмо на военоначалника си Йоав, командир на Урий, в което му заповядвал да изпрати нищонеподозиращия Урий в най-опасния участък на бойните действия. И не само това, а да направи и така, че в един момент Урий да се озове сам срещу врага. Така Давид целял да придаде на убийството формата на случайност, от която никой по време на война не е застрахован.
Разбира се, Йоав изпълнил заповедта на царя.
След като узнала за гибелта на мъжа си, Вирсавия плакала за него, но след като минали задължителните седем дни траур, се омъжила за Давид. Скоро родила и син.
Ако не беше смъртта на един честен войник като Урий, всичко би изглеждало че се е подредило по прекрасен начин. На Давид му се струвало, че престъплението му ще бъде забравено. Но, както се казва в Библията, „Това било дело, с което Давид сторил зло в очите на Господа”. И наказанието не закъсняло.
По заръка на Господа, при Давид отишъл пророк Натан и му разказал следната история: „ В един град живели двама човека - един богат и един беден. Богатият имал много добитък, а бедният само едно женско агне, което купил още като малко, то се хранело и спяло с децата му. Един ден, дошъл странник и за да го гостят, богатият не дал от своите животни, а заколил агнето на бедняка, за да нахрани госта...”. Давид си помислил, че от него се очаква, както било обичайно, да вземе справедливо решение и той произнесъл следната присъда: богатият трябва да заплати на бедния четворно, за това че е извършил безчестна постъпка и затова, че не е проявил състрадание. В този миг прогърмели думите на пророка: „ ТИ си този човек! Ти порази с меч Урий, взе жена му за твоя жена и го уби с меча на амонитянците. Така каза Господ – мечът никога няма да си отиде от твоя дом, и защото ти Ме пренебрегна и взе жената на Урий за твоя жена, това, което ти си направил тайно, аз ще направя явно пред целия Израил и пред слънцето”.
Цар Давид бил съкрушен, в гласа на пророка той дочул Божия глас, видял греха си през очите Господни и разбирайки какво престъпление е извършил, възкликнал: „ Съгреших аз пред Господа”.
И Господ му простил.
Пророк Натан възвестил: „Господ сне от теб твоя грях- ти няма да умреш”.
Обяснение защо е достатъчна една дума само, за да се смени гнева Господен с милост, се дава в псалм 50: „Жертва Богу е дух съкрушен; сърце съкрушено и смирено Ти, Боже, не ще презреш”.
По това време е било нормално да се правят жертвоприношения, за да се изкупят греховете. Но разкаянието трябва да идва от сърцето, нещо, което често се забравяло и правело самата жертва безсмислена. Защото на Господ му е нужно само сърце, изпълнено с искрено покаяние и смирение.
Предсказанието на пророка, че това, което Давид е извършил, ще му донесе само страдания, се сбъднало много бързо. Царството било разтресено от метежи и възстания, дори едно от тях било оглавено от собствения му син Авесалом. Борбите между многобройните му деца едва не погубила царството му. Затова, по настояване на пророка Натан, цар Давид провъзгласил за свой наследник сина си от Версавия Соломон. Същият онзи Соломон, който станал прочут с изключителната си мъдрост и по време на чието царуване бил построен първият храм в Йерусалим.

Това събрах като информация от ровене в най-различни източници.

За мен интересните моменти в историята са няколко.

Първо – това, на какво е способен човек заради една любов и как дори такова свято чувство може да е в основата на най-тежкият грах – убийството. Любовта явно ни кара да виждаме нещата по друг начин и абсолютно сигурно е, че по диапазона на емоциите, които се изпитват, тя може спокойно да бъде причислена към лудостта.

Това много ми напомня за захира.
„Според писателя Хорхе Луис Борхес идеята за Захира произлиза от ислямската традиция, като се смята, че се е появила през XVIII век. Захир на арабски означава видим, явен, набиващ се на очи. Нещо или някой, с когото сме в контакт, постепен¬но започва да изпълва мислите ни, докато в един момент вече не сме способни да се концентрираме върху нищо друго. Състояние, което може да се смята за святост или за лудост. (Фобур Сен Пиер, "Енциклопедия на фантастичното", 1953 г.)” – казва Паоло Коелю. Явно произлиза от по-рано, или както се казва – нищо ново под слънцето.
Захирът - това е човешката любов. Страстта. Не мога да разбера как някои правят разлика между двете...
А тази любов, която е описана в Първо посланието на Апостол Павел към коринтяните, глава 13, най-вероятно е божествената любов, която е освебодена от всеки грях, смирена и изчистена. Но нали Той затова е Господ, защото е съвършен. Ще цитирам тук целия текст, защото си заслужава да се прочете именно в контекста на легендата за цар Давид и Вирсавия:
„1. Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед, що не звънти, или кимвал, що не дрънка.
2. И ако имам пророческа дарба и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам всичката вяра, така че и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм.
3. И ако раздам целия си имот за прехрана на бедните и ако предам тялото си на изгаряне, а любов нямам, нищо не ме ползва.
4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не мисли зло,
6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
8. Любовта никога не преминава; обаче пророчества ли са, ще се прекратят, езици ли са, ще престанат, знание ли е, ще се прекрати.
9. Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме,
10. но когато дойде съвършеното, тогава това, което е частично, ще се прекрати.
11. Когато бях дете, като дете говорех, като дете мислех, като дете отсъждах. Но когато станах мъж, прекратих детското.
12. Защото сега виждаме неясно, като в огледало, а тогава ще видим лице в лице. Сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно, както и аз съм бил напълно познат.
13. И така, остават тези трите: вяра, надежда и любов; но най-голямата от тях е любовта.“
Много хубаво описание на любовта, което често се цитира, но и много невярно, уви...”не търси своето...” – как пък не...

Вторият интересен момент е този с прошката и това, че тя идва само за този, който е с открито сърце и истинско разкаяние. Но нима това, че знаеш и разбираш какво си извършил, те оправдава? Искреното ти съжаление ще поправи ли стореното? Ще поправи разбирането ти за направеното. И ще те накара пак да обичаш себе си – отново човешката любов, която мисли, че е свята – дори в греха си.
Давид не се разделя с жената, заради която е извършил греха си. Защото я обича. Защото я иска за себе си. Защото в действителност не я смята за грешка в живота си. Защото е човек и се разкайва – но не може да се откаже. И това му се прощава, само защото е искрен и достатъчно умен да го разбере и да си признае. И заради любовта.

Накрая идва десертът. Детето, родено от този грях, става един от най-мъдрите владетели за своето време. Защото въпреки греха си, е заченато с любов. Онази, човешката, която май в край на сметка побеждава божествената воля.

Така че, мили хора, обичайте се. Бъдете грешни, осъзнавайте грешките си, примирявайте се с тях и пак ги обичайте. Любовта е силна и винаги ще победи, макар и да не го разбираме веднага.
И разбира се, слушайте Стинг.

неделя, 25 април 2010 г.

Има ли пилот в самолета?

Пролет е...Растат тревички, пея птички, грее слънце...
А аз...

Вдигам слушалката, за да набера нечий номер и установявам, че вече съм забравила на кой трябва да се обадя.
Най-лошото е когато отсреща вдигнат, и аз пак нямам идея с кой (и защо) трябва да говоря.

Понякога не вдигам, когато ми звънят.

Разпечатвам един и същ документ по няколко пъти, защото бъркам датата.
Правя погрешно неща, които съм правила десетки пъти. Друг път бих се тръшнала от яд, толкова мразя да греша и да не мога да направя нещо. Сега просто ги правя колкото пъти трябва, като се усмихвам през цялото време.

Помолих една колежка да ми донесе книга. Започнах я, и някъде към средата изведнъж установих, че вече май съм я чела.

Закъснях за часа си при лекаря с 10 минути. Съобщих това на чакащите с толкова тънко гласче, че май никой не ме чу. Изчаках цялата опашка, влязох чак след около час, и бях толкова притеснена, че обърквам реда, че се наложи да ме успокояват и черпят със сокче като бебе, което ще подстригват за първи път.

Улавям се, че вече много често ми се насълзяват очите на книги и филми. Започнах да слушам предимно стари български песни и да чета много поезия.

Не съм се обадила на приятелката ми, която е тук от няколко дена. Тя живее в чужбина и не съм я виждала от две години. Но за сметка на това, се обадих на една позната, с която не сме се виждали от повече време и пихме кафе два часа и половина.

Влизам в магазина за едно, излизам с друго.

Онзи ден от кафе машината си взех кафе със захар. Днес си поръчах голямо лате, а не понасям кафе с мляко.
Ядох палачинки едновременно със сладко и сирене.

Отново играя компютърни игри на работа.

Започнах редовно да гледам Слави.

Обещала съм си следващия път да си взема от библиотеката книги на френски.

Прерових шкафа и изхвърлих старите писма и картички.

Реших да оставя косата ми да порасне и да си направя цвета, който имах преди години.

Гримирам се всеки ден.

Защото....е пролет...
И ми е едно ...лежерно, пролетно-небрежно, безотговорно и много, много сладко.
Нямам никакви скрупили за което.
Реших да не убивам драконите засега, а да се науча да им бъда приятел.

Няма пилот в самолета, драги пътници!
Не съм сигурна дали и автопилота работи...затова - спасявайте се!
Пилотът е на аварийния изход, с парашут на гърба.
Отива да бере маргаритки и да гони хвърчила.
На който му стиска, да заповяда.
Ще полетим и ще видим "защо са тъй щастливи птиците" - както беше казал един човек много, много отдавна...в една друга пролет...даже не помня кога...

петък, 16 април 2010 г.

Свинско

"Всички мъже са прасета. Никога не забравяй, че и аз съм мъж." (me4onakle4o)

четвъртък, 15 април 2010 г.

Sans mots

Богомилско

Добрите хора лесно се обичат,
магията е да обичаш лошите.
С един от тях - най-лошия от всички,
да споделиш пробитите си грошове.

Да ти почерни погледа и празника,
да ти приседнат глътката и залъкът.
А в нощите, в които му е празно,
да те вини, че си му дала ябълка.

Да те обича, ала само тялото.
Да го откъсва хищно от душата ти
и да те иска прокълнато ялова -
да не родиш на някой друг децата му.

А ти сама да се затвориш в клетката.
Да му подхвърлиш ключа на победата
и нежно да го милваш през решетките,
когато е дошъл да те погледа.

И да мълчиш. Дори да се запали,
дори да се взриви над тебе здрачът.
Додето не реши да те погали
най-лошият човек и не заплаче.

Веднъж сълза отронил е обречен
добър и свят пред теб да коленичи.
Тогава можеш да си тръгнеш вече -
добрите хора лесно се обичат.

Камелия Кондова

понеделник, 12 април 2010 г.

She said, He said...

She: - Днес още от сутринта чувствах, че нещо не е наред. Имам предвид още преди кафето се спогледахме на криво с А, после кафето се разля няколко пъти докато си напълня чашата. След обяд говорих с Б, която най-накрая разбрала, че В всъщност е направил онова, което не си признаваше толкова време, и че де факто за празниците няма да е с нея, а ще ходи на вилата на Г, което е ужасно от негова страна, но това далеч не е всичко. Към късния следобяд и второто кафе, в офиса дойде Д, която миналия месец беше с Е на почивка, пък той сега нещо май грам внимание не и обърща. Сестра ми се обади междувременно, че няма да можем да отидем събота у тях, и ще трябва май да излизаме с Ж, но пък не е много сигурно, че З ще дойде, защото май бил на работа...И съвсем като за капак, дефакто брата на К се оказа не този дето бил женения с двете деца, а онзи дето го видяхме по-миналата седмица, когато М беше с Н на онова кафе, нали се сещаш и...( т.н....). Междувременно трябваше да направя не знам си колко справки, защото Х забравила да каже на У, че...(и т.н....)
А ти какво прави днес?
He:- Нищо/работих/спах/.

She said…He said…

Звучи ли ви познато?

Невероятното предизвикателство, с което се срещат всеки ден мъжете, изслушвайки подобен род излияния, които са задължителни още от отварянето на камъка на пещерата, е сравнимо с подобното усещане, което преживяват жените-че ако не кажат всичко, което се е случило, лишават партньора от ценното духовно преживяване на споделянето един с друг, което в повечето случаи е фатално, защото иначе....и т.н. и т.н.

Мъжете превзеха дълбините на океана, разрушиха атома и надникнаха в него, овладяха Космоса, създават и чупят спортни рекорди, измериха Еверест, но не се научиха да говорят/споделят/общуват (или поне не в смисъла, в който го разбират жените).

Жените са способни да отгледат няколко дузини деца наведнъж (с онази уникална комбинация от умения, които покриват не само грижи за обелени колене и скъсани копчета, а включват и сложни елементи като наранени душички и незасъхнали сълзички), да нахранят гладните, да почистят дома, както и Феята на чистотата не би могла, да съчувстват, изслушват, разбират и т.н. безкрайните въвролици от приятелки/познати/роднини и всякакви други емоционално нестабилни индивиди, но не се научиха как да (не) общуват с мъжете си, с мъжете на другите и изобщо с всякакви други мъже.

Кратък наръчник за мъжете: Отговори като „Не те разбрах”, „Нищо не ти се разбира”, „Изгуби ме още в началото..”, „Като искаш да те разбират, говори ясно и точно...”, „Извинявай, би ли повторила някъде от средата” общо взето са неприемливи, освен ако не е подходящият период на месеца или пък сте на друг континент. Вместо това, вмъквания на подходящите места като : „Ммм, ахам, ммм, да...ама наистина ли..еее, така ли...” и други подобни междуметия са напълно достатъчни.
От друга страна, ако ви запитат в един момент „Ти изобщо слушаш ли ме?”, е добре да имате подходящ отговор. Ето няколко напълно адекватни варианта: „Разбира се, продължавай”, „Мога да повторя всичко, което каза до тук” (без продължението: „...но това не значи, че го разбирам”), както и „О, да, и съм напълно съгласен с теб”. Е, в някои случаи и е добре и наистина да знаете за какво става дума, но далеч не е задължително. Просто трябва да избирате правилно подходящия момент да се включите.

Кратък вариант на наръчника за жените: Въпроси като „За какво мислиш в момента?”, „Как се чувстваш?”, „Какво почувства/помисли като видя/чу/разбра, че...?”, „Какво изпита, когато...”, „Опиши ми какво видя/какво почувства...” са наистина неприемливи и неподходящи. Фокусирайки се върху кратки, прости изречения, които не съдържат подвеждащи подводни камъни, имате много по-голям шанс – не само да ви разберат от веднъж, ами и да ви отговорят адекватно. Командното общуване е много, много полезно в случая: "Отиди...вземи...направи....донеси..дай..”(без неподходящи асоциации, разбира се - какво да се прави, като така наистина е по-лесно и ясно). Това трябва да се случва в момент, в който не дават някакъв спорт по телевизията, той не се рови в компютъра/телефона/някаква нова джаджа, опитвайки се да разбере как по дяволите работи еди какво си или пък просто играe поредната игра, в която задължително трябва да има победители и победени.
Ще си спестите много нерви и усилия, ако не правите безкрайни анализи и синтези, както и когато избягвате тематични вечеринки от сорта на: „Когато преди 5 месеца водихме онзи разговор/се случи онази ситуация, аз тогава казах еди какво си, а ти ми отговори еди как си, но от тогава ме мъчи усещането, че не нещо не се доразбрахме, защото аз дефакто имах предвид еди какво си, и всъщност очаквах от теб да чуя еди какво си, защото тогава се чувствах еди как си, и наистина много бих искала да разбера как ти се чувстваше тогава, защото всъщност ми се стори, че....”.

Междуполовите общувания с прекрасен край са почти мисията невъзможна (става въпрос когато са извън единствената легализирана територия за подобен род занимания – леглото).

She said…He said...
Аз казах, ти помисли, аз разбрах, а ти-май не, то излезе едно, а всъщност аз имах предвид друго, а то се разбра трето....и реално в повечето случаи е четвърто...

Невероятно, но факт.
Имаме на разположение поне 2-3 мобилни номера, още толкова стационарни, електронна поща, скайп, кю, фейсбук и какво ли още не – начини и методи за комуникация, създадени, за да ни улесняват в едно уж просто и толкова естествено човешко занимание като общуването....И колко малко можем да общуваме...наистина.
Да се чуем, вместо само да се слушаме. Да се видим един друг, вместо само да се гледаме.
Колко просто и колко невъзможно....

She said…He said….

Стоя си съвсем блаженно с чаша червено вино в едната ръка и цигара в другата, с опънати крака, които адски ме болят от няколко дни, но не чак толкова, че да ми развалят спокойствието. Гледаме голф с Единствения мъж в моя живот, който присъства неизменно там от много време насам, само че без елемента на белия кон, и май ще е там още дълго време именно поради тази причина. Аз си примрънквам колко ме болят краката, и как от това вървене последните седмици и дни съм на тоя хал, и че всъщност обаче си е заслужавало, щото е приятна умора, но сега...Нещо съвсем типично в стил опита за диалог от началото на поста. В един момент, той става, отива в другата стая и след малко се връща, носейки едно ластично чорапче. Подава ми го мълчаливо и пак зяпва телевизора. Аз първоначално гледам объркано и смутено, после осъзнавам, че всъщност тази чорапка ще стегне глезена и най-вероятно ще реши проблема в по-голямата му част, надявам я също така мълчаливо и продължавам да пия вино. След около 10 минути немислене и тишина казвам недоволно: „Еее, никакво внимание не ми обръщаш, гледаш само в тоя телевизор, а мен всичко ме боли....”. Той се обръща към мен недоумяващо: „Е, нали ти донесох ластичен чорап, какво повече искаш...Нали каза, че те боли глезена, това ще го стегне и ще се оправиш”. И аз, представете си, изтърсвам нещо от сорта на: „Ами, добре де, но поне можеше да ми посъчувстваш малко, да ми кажеш, че ще ми мине бързо...”. Той ме зяпва пряко волята си да гледа Тайгър Уудс, абсолютно недоумяващо какво всъщност искам, аз от своя страна също го зяпвам, осъзнала колко е прав всъщност. И за няколко кратки мига си припомням култовата сцена от филма „Белите не могат да скачат” с чашата вода (за тези, които не са го гледали-хич не ми се обяснява, но си представете подобие на горе разигралата се сценка, май-май едно към едно...само че там ставаше въпрос за вода, а не за ластична чорапка...).
И какво мислите става? Избухвам в луд смях.
Както са казали едни стари хора - и най-мъдрият си е малко прост. Изследвайки и борейки се с мъжката природа почти цял живот, аз самата се опитвам да спазвам инструкциите на краткия наръчник за общуване с другия пол (в повечето случаи – и за лична безопастност). Но каквото и да правя, аз пак си оставам жена...макар и „образована” в полето на междуполовото общуване (да речем), но все пак – жена....С женските ми чудатости, прищевки, искания, навици....ХХ хромозоми – това е положението.
Всичко това ми минава през мозъка точно за 35 секунди, в които съм го осъзнала, разбрала и започнала да се смея. Ама така се смея, че не мога да кажа и дума. На 45 секунда и той се разсмива, точно като мен. А на мен ми става още по-смешно, защото аз поне знам за какво се смея.
По някое време успявам да отроня: „А ти пък за какво се смееш?”. „Ами не знам – казва той, просто ми харесва ти как го правиш...”

сряда, 7 април 2010 г.

Вярата

Често се питам в какво вярвам - съдбата, знаците, неслучайните случайности, ефекта на пеперудата, Дядо Коледа или просто в мен... Религиозната вяра, независимо от религията винаги ме е изпълвала с особени чувства, защото чисто и просто не я разбирам. Не разбирам хората, които я практикуват, и понеже аз не мога да я постигна - тя ме респектира.

Има моменти обаче, в които моето чисто човешко разбиране за нещата претърпява сериозни метаморфози. Защото не съм всезнаеща и трябва да си признавам по-често, че има неща, които не разбирам. И които са по-сериозни от моето несериозно отношение на чисто питане и търсене на отговори. Не всичко може да бъде обяснено. А и не трябва...

На Бачковския манстир сме. Ще участваме в литийното шествие, аз лично за първи път. Признавам си - много е въздействащо. Еманацията на толкова хора, събрани на едно място, свързани от някаква положителна емоция, излъчващи също такава положетелна енергия, е наистина нещо, което трябва да се преживее.
Движим се бавно през местността до пещерата, където за първи път е открита чудотворната икона. Наоколо е невероятна природна красота. Вниманието ми е отвлечено от някакво раздвижване напред и навътре. Млад мъж повдига с лекота едно момченце, и го слага на раменете си. Детето се е изгубило, или по-точно е загубено в тълпата. Мъжът го разпитва спокойно - как се казва, къде е майка му. Момченцето явно е доста шашнато, а и е достатъчно малко, за да отговаря адекватно. Знае си името, но не знае от къде е, въпреки че си знае адреса. "Къде е баща ти-на работа-къде работи-не знам-как се казва майка ти-еди как си.." и така тихичко си говорят момченцето и мъжа. "Ето затова не се водят деца по такива места" - спокойно обобщава той. Продължава да върви напред с детенцето, което видимо вече е доста по-спокойно. Дори се навежда и слуша внимателно. Май дори изглежда щастливо, че е там, горе, на силните мъжки рамене и вижда всичко от високо. Детското му личице излъчва онази мекота, която е присъща само за детството - когато още злите чудовища от сънищата не са станали реалност...

И в един момент го разбрах. Ето това е нагледно обяснение на моите питания относно онази вяра, в чисто религиозния и смисъл, който много ми бяга. В моменти, когато ти е най-трудно, когато се чувстваш изгубен от и за света, тогава просто някой да те поноси на раменете си...Докато нещата се оправят. Докато стъпиш обратно на земята. Докато се намериш. Или те намерят. Това е то - нищо повече...

Най-силната проява на вярата е може би в моментите на нещастия, несполуки, несгоди. Когато нашите човешки простички начини за въздействие върху нещата не стигат. Когато няма към какво да се обърнеш. Когато имаш просто нужда от нещо друго, от някой друг, който временно да повърви вместо теб. По пътя, който така или иначе води до някъде. Е, не винаги където ти се иска. Но идеята е не крайната дестинация, а самото пътуване. Пътуването, по време на което не винаги е нужно ти да се напрягаш, а просто понякога да оставиш нещата на някой... с по-силни рамене...

вторник, 30 март 2010 г.

понеделник, 29 март 2010 г.

Страстната седмица

Започна „Страстната седмица”. Всъщност май най-безстрастното време на годината. Дните, в които трябва да се страда най-активно, да се преборят всички изкушения, да се изчистят греховните помисли, да се постели „пътят към вечния живот”.
Който пък на кого ли е притрябвал, без капка грях, излъскан и подреден, смирен и безцветен – не е много ясно.

Човекът е уникално същество именно, защото има страсти. Защото категоризира, поставя в рамки, осъжда, възхвалява (разбира се, критериите за това са твърде спорни и зависими от времето, но това е друга тема..)
Животните никога не си задават въпроса „правилно” ли е да нападната и убият жертвата си, за да се нахранят. Не я избират страстно или безпристрастно. Това са просто инстинкти.

Да обясниш „неправилното” си "пристрастно" поведение с инстинкти, е най-малкото неприемливо в нашето добре подредено, отчайващо „морално”, много знаещо, всичко разбиращо и нищо не прощаващо общество. Общество на хищници с овчи кожи и мръсни душици.

Но мисълта ми беше за страстите и седмицата, в която да се лишим от тях. Имам седем дена да се напъна да си обещая и да го изпълня:

- да спра да слушам себе си, да се вслушвам повече в другите, защото те повече разбират и знаят и тяхното мнение е много важно;

- да спра да питам и искам отговори, защото не трябва да развалям спокойствието на хората около мен, да ги притеснявам и да ги карам да мислят;

- да спра да бъда импулсивна, защото трябва повече да мисля, преди да правя нещо, да предвиждам последствията, да имам готови отговори на всеки един въпрос, и да не си задавам излишни въпроси най-вече;

- да разбирам другите постоянно и да им съчувствам, защото те са по-важни от мен и моите проблеми;

- да се науча да правя пиле фрикасе и руло стефани .. (ооп, не, това май беше другият списък...);

- да разчистя скелетите в гардероба си, да простя всичко, всичко да забравя, да се науча, че времето лекува и че ще ми мине, и че всичко, което преболедувам в момента, ще е с продължителността на един летен грип, не повече;

- да се науча да бъда поне за една седмица „вродено изискана” (по описанието на Бриджит Джоунс), да се самоусъвършенствам, да се любувам на себе си и на това, което ще направя с личността си.

- да....

Май малко дълго се получи. Но пък колко е хубаво! И безсолно! И Безстрастно!

Внимавайте да не ме срещнете някъде тази седмица! Седем дни абсолютно съвършенство!

Е, после ще ми мине, разбира се. За мен това е само една седмица, все пак. Някаква си кратка спирка по пътя.

За вас пък е целият ви живот!

Аз ще се оправя после!
Но вие - какво?....

".....
— Какво искаш?
— ЗАЩО НЕЩАТА ТРЯБВА ДА СА ТАКИВА, КАКВИТО СА?
— Ами…
— НЕ ЗНАЕШ, НАЛИ?
— Не съвсем точно. Цялата работа се предполага да е загадка, схващаш ли?
Непознатият се втренчи известно време в светеца, карайки човечеца да усети как главата му е станала прозрачна.
— ТОГАВА ЩЕ ТИ ЗАДАМ ЕДИН ПО-ПРОСТ ВЪПРОС. КАК ЗАБРАВЯТ ХОРАТА?
— Забравят какво?
— ЗАБРАВЯТ НЕЩО. ВСИЧКО.
— Ами… то… то става автоматично. — Потенциалните последователи бяха свърнали на завоя по планинската пътека. Светецът бързичко грабна просешката си паница.
— Да кажем, че тази паница е паметта ти — рече той, като я размаха неопределено. — Може да побере само толкова, ясно? Влизат нови неща, така че старите трябва да прелеят…
— НЕ. АЗ ПОМНЯ ВСИЧКО. ВСИЧКО. ДРЪЖКИ НА ВРАТИ. ИГРАТА НА СЛЪНЧЕВИТЕ ЛЪЧИ В КОСИТЕ. ЗВУКА ОТ НЕЧИЙ СМЯХ. СТЪПКИ. ВСЯКА МАЛКА ПОДРОБНОСТ. СЯКАШ СЕ Е СЛУЧИЛО ВЧЕРА. ВСЕ ЕДНО СЕ Е СЛУЧИЛО ЕДВА УТРЕ. ВСИЧКО. РАЗБИРАШ ЛИ?
Светецът се почеса по лъскавата гола глава.
— По традиция — каза той, — начините за забравяне включват присъединяване към Клачианския чуждестранен легион, изпиване водите на някаква вълшебна река, дето никой не я знае къде е, и поглъщане на огромни количества алкохол.
— А, ДА.
— Но алкохолът омаломощава тялото и е отрова за душата.
— НА МЕН МИ ЗВУЧИ ДОБРЕ."
(Тери Пратчет - "Музика на душата")

сряда, 10 март 2010 г.

Автобиография

КАМЕЛИЯ КОНДОВА

ПРИЯТЕЛСКО

Приятел си. Ще поиграем карти.
Ще пием за мира и за жените.
(Завиждам на родените във Спарта —
как трудно било да сдържиш сълзите.)
Приятел си. Така ми е спокойно.
Е, разкажи за твоето момиче.
Отдавна сме погребали виновните.
Мъжът ми е добър. И го обичам.
Да ти налея още? Уморен си…
И аз съм уморена, но е празник.
Отдавна, както казваш “влязох в релси”.
Отдавна, както казваш, “Няма празно”.
Хлапашкият ми сал е здраво вързан.
Научих се да имам и да губя.
Сега си тръгвай. Бързо, много бързо!

Защото, всъщност искам да се любим…

* * *

ИМАНЕ

Едно небе, в което да се влюбвам.
(И няколко мъже покрай небето.)
Едно пристанище на тихи лудости.
Цигарите, с пари назаем взети.
Билети за безпътни автобуси.
Сандалите - изтъркани от бързане.
Един-два шанса - просто за изпускане.
И трети - дето ми е в кърпа вързан.
Пералнята - за пелени и... мисли.
Легло - за сънища. Квартално кино.
Досадник, от когото да ми писва.
Приятели - да поделиме виното.
Синът ми. Чакам първата му сричка.
(И не държа да чуя първо ма-ма.)
Оказва се, че всъщност имам всичко.

И само мене никаква ме няма.


* * *
МАРГАРИТА ПЕТКОВА


ПУНКТУАЦИЯ

Как може да свърши внезапно
нещо, дето не е започнало?
Аз ще се върна обратно.
Ти остани при точката.
Тя е голяма и кръгла
като луната в тополата.
Гледай ме как си тръгвам
и не ме спирай, моля те.
Даже в гръб съм красива.
Може би даже повече.
Този костюм ми отива.
И женствено пеят токчетата ми.
За гледане не се плаща.
И улицата е дълга.
В окото ти с нокът дращи
ръбът на първия ъгъл.
Точно зад него е пътят ми.
И той е еднопосочен.
Ако две крачки пристъпиш -
имаш шанс за многоточие...

* * *

Любовта ми към тебе, мили,
е като дума, казана не на място,
като плач на безсилие,
като кон пред празна ясла.
И е съвсем непотребна
в деня ти, препълнен догоре.
Върти се около тебе –
кученце, вързано в двора ти.
Ближе ти ръцете предано,
гледа те все в очите,
скимти жалостиво, бедната,
когато – в досада – я сриташ...
Изобщо – иска си своето,
не те оставя на мира.
Но се пази от деня, в който
сама ще си скъса синджира.

* * *

Невъзможни са ни срещите,
разминаването – също.
Колкото и да внимаваме –
изненадваме се с поглед.
Сблъскват ни случайно улиците
и се разлюляват къщите,
и едва започнал – свършва
августовският следобед.
Полуделите трамваи
си объркват разписанието,
за да ни запратят право
на кръстовището слисано.
И боли при дъжд сърцето ти
с раната ми на коляното,
и в очите ни се давят
два куплета – недописани.

* * *

ПЛАТЕНО СЪОБЩЕНИЕ

За да си гледате вашата работа,
вместо да ме предъвквате тайно:
кога съм силна, кога слаба,
кога съм трезва, кога - пияна,
с кого се смея, кого оплаквам,
кой ме целува в тъмното,
кой ми заспива на рамото ласкаво,
под чии мигли осъмвам,
с колко захар си пия кафето
и кой ми вгорчава дните,
наистина ли са дяволски светли
очите ми ненаситни,
кого наяве наричам "мили",
кого ранявам с усмивка
и каква е все пак фамилията
на Оня Иван - от стиховете ми,
дали във Петрич или във Варна
ще пална някому къщата,
ДЕКЛАРИРАМ, че всичко е вярно.

Внимавайте като преглъщате.

събота, 6 март 2010 г.

Когато сме вече на „ти”...

Тук съм.

Твоето намигване от живота.
Любопитството ти.
Премереното вълнение в ежедневието ти.
Червената точка в съзнанието ти.
Сладката отрова във вените ти.
Болката в мускулите ти.
Билетът ти за краткото пътуване в света на невъзможностите.

Аз съм и не съм.

Мога да не изглеждам крехка и чуплива.
А всъщност да съм.
Мога да бъда кратка, остра и горчива.
Цинична.
И в същото време ужасно ранима.
Мога и да съм нежна.
Податлива като парче пластелин, което да моделираш. Мека и еластична.
Но винаги ще връщам първоначалната си форма.
Мога да съм всичко и нищо.
Мога да те пусна навсякъде в мен, а да се окажеш никъде.
Да ти разкажа всичко и нищо да не е вярно.
Да мълча, когато говоря.
Мога да се усмихвам кротко, а вътрешно да плача.
Да те предизвиквам и да побеждавам единствено себе си.
Да имам звезди в очите и малки рани в сърцето.
Мога да живея добре в моята вселена и пак да имам нужда от теб.

Мога. ..или пък не...

Но това го знаеш.
И аз го знам.
Ще играем ли?

„— Е, сега, когато се видяхме един друг — каза Еднорога, — ако ти повярваш в мене, и аз ще повярвам в тебе. Съгласна ли си?” („Алиса в огледалния свят”)

сряда, 24 февруари 2010 г.

Жените...мъжете... и някой други работи....

Напоследък нещо много се разписах. Явно имам повече провокации.
Но пък по принцип много чета и все намирам нещо интересно като ровя тук-там.
Попадам на интересни неща, и на не чак толкова.
Но добре разбирам, че всеки има право да си пише каквото му е на сърцето, а пък кой ще го чете или кой ще го оценя-божа работа.
Попаднах обаче на доста интересни мнения относно един блог, който аз много харесвам, обаче те пък видиш ли „женските” блогове „словоблудствали” и „чик-литствали”.

И не, не съм феминистка.
Ама вече аман от тея деления. Категоризации. Определения.
Това е мъжко, това е женско – с оценъчен привкус.
Тя е много глупава, защото чете Коелю, пък той е много умен, щото има пишка.

Не става така, момчета! Приберете си мечовете и водните пистолети!
Оставете жените да си бъдат жени! С техните си типично женски глупости. Мили глупости.

Да пишат (говорят) е само едно от основните изразни средства на жените. Да пърхат с мигли, да разхождат дълги крака, да полюшват цици и да готвят пиле фрикасе като майка ви – другите основни.
Щото го правят за вас!
И емоционалните им писмени излияния са заради вас!

Ще пишат за емоции, разбира се! Ще „чик-литстват”! За какво да пишат? За последните теории в областта на квантовата физика и механика, новите технологии в ядреното въоръжаване или половият живот на зелените гущери? Нищо лошо и за това да се изказват, де.
На мен лично идеята за жената ми се връзва повече с фризьорския салон, отколкото с миньорска каска под земята, ама това си е лично мое мнение.

Вижте коментарите под публикациите из нета. Най-вече се четат и харесват темите за вечните човешки неща – секс, любов, приятелство – и как изглеждат те не само в женските глави.

Разбирам, че за един мъж чисто женската вселена е непонятна. Като черна дупка, поглъщаща и бълваща емоции. Като размазаната спирала, която може да те докара до истерия. Или цветенцето, което може да те усмихне. Абе сложнотия, брате!

Ами да, така е. Алогични сме. Истерични понякога. Свръхемоционални. Страстни или студени, нежни или наострени – и то в диапазон от 15 минути примерно, и задължително веднъж месечно.
Ама „чиклитстване”...чак, пък и еди какво си блудстване...когато се опитваш да се изразиш, да кажеш нещо... и то в интернет пространството, където е пълно с всякакви дивотии, та точно женските бодат очите разбираш ли...малко в повече ми дойде.

Не ги разбирате жените, момчета! Ама не ви и трябва! Обичайте ги! Сигурно в един момент не заради тях, а въпреки тях!
Позволявайте им да ви въздействат, да ви давят в своя океан на емоции и страсти – и като сте големи пичове, плувайте!

Защото имаме нужда едни от други!

За нас - не само, за да ни правите деца и да носите храна, а иначе да сте „невъзможните емоционални инвалиди”!
За вас –не знам...

Think(less)

Ще се измъкнем и от тази каша.
Ще се смирим. И ще се примирим.
И както казват-спуканата чаша
на дружбата ни с теб ще залепим.

Какво от туй, че няма да запее
кристалът със предишния разкош?
Нали ще можем да налеем в нея
и старо вино, и напитък нов.

Да, поумняхме....А едва до вчера
не бих могъл за нищо на света
дори със сенчица от лицемерие
да ти простя... и сам да си простя...

Да, ние вече знаем да се пазим.
Ценим си равновесието вече.
И нито в обич, нито във омраза
ние вече не отиваме далече.


Така си е, разбира се. Не отиваме никъде надалеч. И защо ли да го правим? И колко далеч да отидем?

„Колко глупаво изискана чувствителност в един изчезващ свят..” („Денят на трифидите”, Джон Уиндъм)

Да се ровим в главите си? В емоциите си? Да бъркаме в сетивата си?

Не се хабете, мили мои. Недейте!
Не отивайте никъде, където има скрити призраци – стари и настоящи. Не търсете скелетите в гардероба си! Не се терзайте, не чувствайте, не мислете! А камо ли да мислите за това, което чувствате!

Не се събуждайте посред нощ! Не плачете! Не се вглеждайте в себе си!
Спете! Живейте здравословно! Грижете се за тялото си, което по никакъв начин няма да надживее душата ви!
Бъдете уравновесени! Правете, каквото се очаква от вас - яжте, дишайте, бъдете морални....

На кой му трябват емоции и прекалено задълбочаване в нещата?

Не и на вас!
На вас, за които е прекалено ясно, че нови сърца не поникват. Че може да се наложи да си носите старите с дупките...Ама пък за какво са ви повече дупки, от тези, които имате и използвате. По предназначение. Защото ония, страшните, душевните, сърдечните – те не трябват. А пък не зарастват.

За какво са ви на вас?
На вас, за които и без това животът е достатъчно сложен, за да си го доукрасявате с някакви си там трептения на един мускул от ляво!

Не отивайте далеч! Останете си там, където ви е мястото – в предверието на собствения ви живот, в чакалнята на краткото си, безсмислено съществуване!

неделя, 21 февруари 2010 г.

Синьо безвремие

Басейнът е празен и самотен. Точно както го обичам.

Бавно потапям единия крак, после другия. Водата ме облизва жадно и стопява бързо разликата в температурите.
Моята кожа. Моите ръце и крака, смешно вълнообразни под синята повърхност.
Моят половин час. Моят дзен момент.

Спокойна съм. Безсетивна. Извадила съм всичките си нервни окончания и съм ги оставила в съблекалнята.

Аз и водата.
Водата не се интересува коя съм, какво работя и колко печеля. Не се интересува каква съм – слаба, силна, истинска или фалшива, нараняваща или наранявана, безпътна или многопосочна.

Не пита и не иска отговори.

Не спори.

Аз и тя. Аз и безвремието.

Моето бягство.
Моят половин час, в който съм никоя.

Аз и водата.
Без игрички. Само спорт.

събота, 6 февруари 2010 г.

That’s not the shape of my heart...

Винаги като чуя тази песен на Стинг и се разтрепервам. Действа ми независимо дали пия уиски или беля картофи.

Замислям се за всички неща в иначе простичкия ми живот. Неща, които мога да променя. Нещата които не мога да променя. Мъдростта да осмисля разликата. Не само заради молитвата на Марк Аврелий.

И сърцето...
”Сърцето има доводи, които разумът не познава.” (Блез Паскал). Защо ли говоря само с чужди думи?
Там, в черната кутия на АЗът...Там е адът.

Сърцата ни отдавна нямат форма. Не само моето.

петък, 5 февруари 2010 г.

Пожелание за рожден ден

ЧРД, мила! Пристигне ли-не я вини, че закъснява, тя сляпа е горката! (от една от влъхвите, НАЙ-Вещата в занаята...)

петък, 22 януари 2010 г.

Игри за напреднали

I know all there is to know about the crying game…(Boy George)


Игри.
Игри, но не такива, каквито играехме като деца.
Игри, от които ще боли. Може би. Игрите на dream came true… Игрите на будна съвест. И на заспала такава. Игрите на морал.

Играем ги игрите, без да знаем дали можем. Плащаме, за да се пробваме. Това е нашият билет за зрелостта. Там, където няма място за предразсъдъци, криво измислени и неприложими моралности и условности. Предаването е на живо. Раните са истински. Победители няма. Защото няма прожектори, които да ги осветят.
Там, в малката тъмна стаичка на собственото ни осъзнаване. В объркания лабиринт на собствените ни проекции за правилната посока.
Докато разберем, че няма правила. Няма посоки. Няма „правилно” или „неправилно”.
Само че остават белези. Дълбоки. Незаличими.

Който иска да се радва на пеперудите, трябва да изтърпи и гъсениците.

Но пък си заслужава да изиграеш поне една подобна игра в тоя живот. Не демо версията. Пълнокръвната.
Да натриеш носа на адреналина. Да покажеш среден пръст на предопределенията и клишетата. Да надживееш себе си.

И да приемеш резултата, в който със сигурно губиш по точки за пред публиката. Но печелиш точка от Съдбата. От Невидимият университет на изгубените илюзии и освободените души.

Въпросът е можем ли да ги играем тези игри.

Игрите за напреднали....

четвъртък, 21 януари 2010 г.

Life in a hurry...

Бързо...Животът е бърз. Времето тече бързо. Нещата са бързи.

Храним се бързо. Четем трилъри и любовни романи. Набързо. Гледаме бързи филми, пухтим отегчено на бавните песни, пишем кратки и бързи съобщения. Срещаме се набързо-за едно кафе, за няколко бързи приказки-как си, добре съм.

Свикваме бързо с нещата и още по-бързо отвикваме. Нещо, което е било днес, вече не е утре. Бързи сме в заключенията си, в първите и последните впечатления, в мечтите си и отказа си от тях. Защото така трябва. Защото ако не си бърз, си някъде там, в най-лошия случай-последен. Някой е бил по-бърз. А това бързо те отегчава.

Ще изслушаме сърцето си набързо. Ще заглушим бързо разума. Ще приспим набързо съвестта си. Защото трябва да действаме бързо. Защото утре ще дойде твърде бързо.

После ще поплачем. Ей така, набързичко. И ще спрем бързо. И ще ни мине – бързо и безболезнено. Безполезно. Но пък бързо...

сряда, 20 януари 2010 г.

True or false....

Жените обичат с ушите си...Мъжете обичат с...очите си...

Незнайно защо, жените се измъчват с несъществуващите реалии на една утопична идея-хората са си хора, независимо дали са мъже или жени...True or false?

Нещата стоят различно за мъжете и жените. Всеки нормален индивид от мъжки пол ще ви го каже.

Срещате се, харесвате се по някакъв начин...и се почва...Голямото ломотене...ти, той, живота, интересите, мечтите...Само че до един момент. От там нататък трябва и да се действа...и тогава..картинката се променя със скоростта на светлината...True or false?

Жените мислят. Мъжете действат. Жените очакват. Мъжете действат. Жените...Мъжете...

Защото това е една игра. Игра, която всички играем. Той не те слуша,защото си те представя без дрехи. Ти говориш, защото искаш да те разбере, да анализирате всеки един детайл, да уточните кое какво значи, да...
Кой го интересува материята и субстанцията, ако не може да прави свирки и мекици като майка ми? На кой му пука колко му е голям, ако не може да разбере по дяволите за какво говоря?

Само че за да те получи, трябва поне малко да играе по твоите правила. Това лесно се схваща и изпълнява. Остави ме да говоря и ще получиш. Слушай и ще получиш. Лесно, нали?
Правилата са такива. Природата е такава-създала ни е различни, за да можем да се намерим и да се допълваме. Уж...

Всеки знае какво се очаква от него. И като разумен индивид се опитва да намали до минимум неприятните ефекти и обрати.

Жените обичат с ушите си. Мъжете обичат по краткия начин – would you? – d’accord.
Остава ни само да се надяваме, че ще играем интелигентно. ...
True or false?